goji berry fidanı

 

 Goji Berry Yetiştiriciliği

 Goji Berry Dünyanın En Değerli Bitkisi

Goji Berry orjini Asya olan ve çoğunlukla Tibet'te ve Moğolistan'da yetişen  dünyadaki besin değeri en yüksek olan meyvelerden birisi.

Goji Berry çok kuvvetli bir antioksidan olan bu meyve Çin'de tıp alanında 2000 yıldır kullanılıyor. Bir protein deposu. Aynı zamanda 18 ayrı amino asit, yüksek değerde betakaroten, çinko, demir, fosfos, B-complex, E vitamini ve C vitamini barındırıyor.

Goji Berry boyu 1 ile 3 metre arasında değişebilen çok yıllık odunsu bir bitkidir. Orjinal yaşam alanı bilinmemesine karşın ilk yetiştiği yerlerin Güneydoğu Avrupa ve Güney Batı Asya olduğu tahmin ediliyor. Goji Berry çeşitli ülkelerde isimlendirilirken genellikle mutluluğu ve sağlığı simgeleyen isimlerle anılmıştır. Mesela Çin'de Evlilik Şarabı, Tibet Gojisi, Himalaya Gojisi adı altında yer almıştır.

Diğer bir ismide Lycium " Kadim " Anadolu bölgesi olan Lycia'dan geldiği varsayılmaktadır.

Japonya'da Goji Berry Kuko ismi ile anılırken meyveleri ise Kuki Nomi veya Kuko Kajitsu adıyla anılır. Goji Berry aynı zamanda kızıl elmas olarakta anılır. Çinde 2000 yıldan beri ilaç yapımında kulanılmakta olan ve yaprakları sebze yerine de kullanılan Goji Berry geleneksel Çin beslenme alışkanlıklarında geniş yer kaplamaktadır.

Goji Berry (Kürt Üzümü), Amerika ve Kanada'da yiyecek pazarlarında büyük ilgi uyandırıyor ve insanlar bu yemişin bir çok rahatsızlığa yardımcı olduğu konusunda hemfikirler.

 
Anasayfa | Üretim Galeri | Yetiştirme | Sipariş | Fiyatlar | İletişim

GojiFidani.com © Copyright 2011